Makine Parkurumuz Anasayfa geri dön

Kaliteli bir revizyon sürecinin, kaliteli parçalar ile yapılması gerektiği kadar doğru makineler ile yapılması gerektiğinin bilincindeyiz. Bu yüzden; yalnız Türkiye’nin değil Avrupa’nın da en geniş makine parkuruna sahip firmalarından biriyiz. Her adımında doğru ölçümler yapılan kontrollü bir revizyon, üstün turboşarj performansı sağlar ve ekonomik açıdan çok daha caziptir. Revizyon sırasında kullandığımız makinelerin prensipleri aşağıda gösterilmektedir;

 

 

CIMAT TURBO TEST EXPERT:

11752603_868848973151520_3907187712500783281_n

Turbo Test Expert, turboşarj arıza analizinde sektörün amiral gemisidir. Aynı zamanda revizyon veya modifiye ettiğimiz turboşarjların hassas basınç ve debi ayarını yapmamızı sağlar. Özellikle yeni motorlarda kullanılan değişken geometrili turboşarjları Turbo Test Expert olmadan teknik olarak doğru revizyon yapabilmek imkansızdır. Elektronik Actuator’lerin hassas çalışma aralığı testini, tüm turboşarjların pozisyon sensörü kontrolünü, Pnömatik Actuator’lü turboşarjların basınç ayarını ve montaja hazır turboşarjın dyno verilerini test eder. Turbo Test Expert olmayan bir atölye teknik olarak doğru çalışamaz!

 

 

 

 

 

 

TURBOMAX-10:

12

Düşük hızlarda egzoz mili, emme pervanesi ve her ikisinin ağırlık balansını kontrol edebilen, lazer ölçüm ilkesiyle çalışan, balanssızlık açısını ve miktarını operatöre otomatik olarak bildiren rotor balans makinesidir. Revizyon işinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Çoğunlukla yüksek balanssızlık yüzünden revizyon edilemez denilen turboşarjların geri kazanılmasını sağlar. Bu makinenin olmadığı bir atölye teknik olarak doğru iş yapamaz.

 

 

CMT 48 VSR TWIN:

 

Rotor balansı doğru yapılan bir turboşarj yeni takılan yataklarda, thrust setlerinde ve turboşarjın

cimatvsrtwin

katriç gövdesinde gözle görülemeyen bazı kusurlar bulundurabilir. Bu değişen parametrelere bağlı olarak turboşarj aracın üzerinde normalden çok daha fazla titreşimle çalışarak ıslık sesi yapabilir. CMT 48 VSR TWIN Avrupa’da profesyonel atölyeler tarafından en çok tercih edilen yüksek hızlı balans makinesidir. Turboşarjın titreşime bağlı problemlerini tamamen bitirmek üzere hassas sensörler, ölçüm üniteleri ve lazer ile donatılmıştır. Aynı zamanda turboşarjı hareket halinde test ederek yağ kaçak testi yapar. Balanssızlık açısını ve miktarını otomatik belirleyerek revizyon süresini minimuma indirir.

 

GATETEST-3:

14

Turboşarjın çalışma kapasitesini belirleyen actuatorler yüksek çalışma sıcaklığı yüzünden ve turboşarj demontaj edildiğinde kalibrasyonlarını kaybederler. Kalibre edilmeyen actuatorler turboşarjın çok yüksek veya çok az basınç üretmesine, sonuç olarak turboşarjın tekrar arıza yapmasına sebep olur. GATETEST-3 ile yeni nesil araçların turboşarjları doğru actuator basıncına kalibre edilir. Volkswagen ve Peugeot marka araçlarda actuatorun üzerinde bulunan “pozisyon sensörü” isimli parçanın çalışma frekansını ölçebilir. Bu makine de bir turboşarj revizyon atölyesinin olmazsa olmazıdır.

 

 

ATD-1:

15

Gelişen teknoloji ile birlikte turboşarjlar elektronik kontrollü olmaktadır. Elektronik actuatorlerin kontrol ve onarımı başlı başına bir iş haline gelmiştir. ATD-1 ile doğru turboşarj oryantasyonu, kalibrasyonu ve revizyonu yapılmaktadır. Piyasada bulunan en geniş ve en aktif turboşarj seçeneklerini bünyesinde barındırmakta ve sürekli güncellenmektedir. Elektronik kontrollü turboşarjların revizyonunun vazgeçilmez bir parçasıdır. Aynı zamanda araç üzerinde arıza tespiti yapabilir.  Volkswagen ve Peugeot marka araçlarda actuatorun üzerinde bulunan “pozisyon sensörü” isimli parçanın çalışma frekansını ve efor bandını ölçebilir.

 

 

DELPHI, VAG COM ve PLANET:

16

Özel durumlarda araçtaki herhangi bir arıza, turboşarjda arıza varmış gibi algılanabilir. Müşterilerimize turboşarjı araçtan sökmeden önce mutlaka bir arıza tespit cihazı ile ön kontrol yapmalarını öneriyoruz. Aynı zamanda bu işlemi kendi imkanlarımızla Delphi, Vag Com ve Planet Arıza Tespit Cihazlarıyla biz de yapıyoruz. Doğru arıza tespiti, turboşarjın araçtan gereksiz yere sökülmesinin önüne geçer.

 

 

 

  •  Görüldüğü üzere; revizyonu basit gibi algılanan turboşarjlar, aslında her bir parçası ayrı ayrı ölçülen ve kalibre edilen hassas ürünlerdir. Yukarıda değindiğimiz makinelerin herhangi biri ile ölçülmemiş turboşarjlar bu aşamalarda yapılamayan kontrollerden dolayı her an sorun çıkarma potansiyeli taşır. Bu sebeple sahip olduğumuz makineler kaliteli ve güvenli bir revizyon için önem teşkil eder. Revizyon sonrasında problem yaşamak istemeyen teknik servislerin, çalışacakları turboşarj revizyon firmasının bu makinelere sahip olduklarından emin olmaları gerekir.